Przejdź do głównej zawartości

Jak naprawdę wyglądałyby kosmiczne bitwy? Kosmiczna broń? Wybuchy? Pościgi z gwałtownymi manewrami?

Filmowe wybuchy w postaci kuli ognia i głośnego dźwięku to bzdura.

Czy będą wybuchy?
W kosmosie nie ma dźwięku więc tego elementu wybuchu nie będzie. Nie będzie też kul ognia i fal uderzeniowych. Gdyż tylko dzięki atmosferze wybuchy są groźne bo pojawiają się niszczycielskie fale uderzeniowe przy wybuchach (gwałtowne rozgrzanie powietrza, rozszerzenie z prędkością dźwięki, tworzy olbrzymie ciśnienie stąd kule ognia)
W kosmosie wybuchy będą nie bardzo groźnymi dla otoczeniami mało zauważalnymi błyskami światła. Chyba, że bomby jądrowe - te emitują promieniowanie jonizujące mogące z bliska stopić metal, mogą tęż spowodować chorobę popromienną u pasażerów ale tylko tych w bezpośredniej ekspozycji.
Dlatego walki tego typu będą musiały wyglądać nieco inaczej, jeśli ma to być tradycyjne dziurawienie to będzie to droga zabawa i będzie też wymagać sporej bliskości aby takiemu pociskowi nie skończyło się paliwo wskutek wykonywania wielu manewrów. jeśli np. dany obiekt zmienia położenie już po ich wystrzeleniu. Dlatego prawdopodobnie większą rolę będzie odgrywać broń laserowa.


Jak naprawdę wyglądają kosmiczne loty? Czy będą możliwe pościgi z gwałtownymi manewrami?
Najdroższe jest wystartowanie z planety - rakieta Saturn V spalała 120ton paliwa aby wznieść się na orbitę ziemską i potem 45 ton aby dolecieć do księżyca.
Wszelkie manewry w kosmosie kosztuje sporo paliwa, hamowanie też. Natomiast jak już się jest rozpędzonym to leci się za darmo. Silniki można wyłączyć:) 
Niestety nie poruszamy się w liniach prostych tylko po orbitach okolicznych planet dlatego ich ułożenie będzie niezmiennie ważne.Koszty korygowania ruchu aby był linią prostą są zbyt wysokie aby to było opłacalne. Dlatego najoptymalniej byłoby skakanie z orbity na orbitę, a to już wymaga czasu, planowania i dokładnego wstrzelenia się w okazyjne okienko.


Źródła, inspiracje:
The Physics of Space Battles - How scientifically accurate is your favorite sci-fi space battle?

Prędkość dźwięku

Komentarze

Popularne posty z tego bloga

Chemtrials z samolotów? Czy pył z sahary sirocco? Dlaczego pył jest ferromagnetykiem?

Żółty pył pokrył samochody. Niebo żółtawe, a w niektórych miejscach czerwonawe. Takie zjawiska obserwowano w Polsce w kwietniu 2018 roku. Co ciekawe pył ten jest przyciągany przez magnes.


https://www.facebook.com/1476310746000078/videos/1853386031625879/?fref=gs&dti=122221321709644&hc_location=group
Czy może być inne wytłumaczenie niż to, że jest to pył zawierający metale ciężkie rozsiewany z samolotów? Zobaczmy.

Jeśli pył jest przyciągany to musi być ferromagnetykiem więc to prawdopodobnie związki żelaza, ew. kobaltu lub niklu. Tu lista możliwości krótka.
https://pl.wikipedia.org/wiki/Ferromagnetyzm Z powyższej listy tylko kobalt jest metalem ciężkim. https://pl.wikipedia.org/wiki/Metale_ci%C4%99%C5%BCkie

Pył pochodzi z Sahary. To Sirocco czyli suchy i gorący wiatr wiejący w basenie Morza Śródziemnego (głównie Półwysep Apeniński, Sycylia, Sardynia, Korsyka i Malta). Wieje najczęściej na wiosnę, choć niekiedy występuje zimą powodując opady czerwonego śniegu. https://pl.wikipedia.or…

Czy warto czyścić nos aspiratorem typu katarek? Czy oczyszczanie nosa przez aspiracje chroni przed zapaleniem uszu?

Generalnie małe dzieci nie radzą sobie z nadmiarem wydzielanego śluzu (infekcje wirusowe, czy śliny przy ząbkowaniu), który zalega w nosogardle. Poniższy artykuł stara się odpowiedzieć na pytanie jak oczyszczać nos i czy zawsze warto.

Jak oczyszczać nos?
Nie zawsze dmuchanie nosa jest możliwe (szczególnie u małych dzieci), do tego czasem wiąże się z ryzykiem rozszerzenia infekcji. Dlatego coraz częściej zaleca się używanie aspiratorów do nosa (zwłaszcza przy wspomaganiu wcześniej wpuszczanej do nozdrzy wody morskiej z kwasem hialuronowym). Urządzenia te w różny sposób tworzą podciśnienie wyciągając wydzielinę z nosa i zatok. Obecnie na rynku dostępnych mamy kilka rodzajów aspiratorów: Bateryjne - aspiratory mają bardzo słaby ciąg, słabszy niż tradycyjne "gruszki" więc wydają się najbezpieczniejsze, jednak mają bardzo ograniczoną skuteczność.Ustne - odciąganie za pomocą naszego układu oddechowego własnych (np. frida) bywa zbyt mocne (tzw. efekt tłoka strzykawki - brak ogranicze…

Witamina C - Czy naturalna jest bardziej przyswajalna?

Czy naturalna witamina C jest lepsza, bardziej przyswajalna? 

Witamina C to związek chemiczny i jest dokładnie taki sam pod względem budowy i mechanizmu działania w każdym z produktów zawierających witaminę C takich jak: acerola, sproszkowana dzika róża, kwas L-askorbinowy (proszek), askorbinian sodu. Inna jest dawka. Mitu lewoskrętności już właściwie nikt nie podtrzymuje aby wyróżnić swój produkt i móc go sprzedawać drożej, teraz kreuje się mit naturalności witaminy C i jej lepszej przyswajalności wskutek tego.

Chromatogram witaminy C – analiza składu mieszanin związków chemicznych.

Czy naturalnie występujące dodatki przy tzw. "naturalnej witaminy C" wpływają na jej przyswajalność?
Witamina C to nie jest kompleks związków, to jest po prostu konkretny związek chemiczny, o konkretnym wzorze. Witamina C będzie taka sama, nawet jeżeli nie będzie w jej "pobliżu" innych nagłaśnianych związków i substancji. Faktycznie inne substancje występujące dodatkowo w owocach mogą ry…