Chemtrials z samolotów? Czy pył z sahary sirocco? Dlaczego pył jest ferromagnetykiem?

Żółty pył pokrył samochody. Niebo żółtawe, a w niektórych miejscach czerwonawe. Takie zjawiska obserwowano w Polsce w kwietniu 2018 roku. Co ciekawe pył ten jest przyciągany przez magnes.Czy może być inne wytłumaczenie niż to, że jest to pył zawierający metale ciężkie rozsiewany z samolotów? Zobaczmy.

Jeśli pył jest przyciągany to musi być ferromagnetykiem więc to prawdopodobnie związki żelaza, ew. kobaltu lub niklu. Tu lista możliwości krótka.
Z powyższej listy tylko kobalt jest metalem ciężkim. https://pl.wikipedia.org/wiki/Metale_ci%C4%99%C5%BCkie

Pył pochodzi z Sahary. To Sirocco czyli suchy i gorący wiatr wiejący w basenie Morza Śródziemnego (głównie Półwysep Apeniński, Sycylia, Sardynia, Korsyka i Malta). Wieje najczęściej na wiosnę, choć niekiedy występuje zimą powodując opady czerwonego śniegu.
https://pl.wikipedia.org/wiki/Sirocco

Czerwony kolor gleba zawdzięcza dużej domieszce związków żelaza. Pył z Sahary to wynik erozji gleby powodowanej wiatrem. To właśnie przez tlenki żelaza ma swój charakterystyczny żółty a nawet nieco pomarańczowy kolor. 
Zawartość żelaza w pyle dochodzi do 5%. Poniżej analiza pyłu jaki pojawił się jesienią w Hiszpanii
https://www.atmos-chem-phys-discuss.net/acp-2018-211/acp-2018-211.pdf

Wypadanie pyłu pustynnego z atmosfery dostarcza ekosystemom Morza Śródziemnego, Atlantyku i nie tylko... składników odżywczych. Wraz z pyłem podróżują bowiem związki azotu, żelaza i fosforu, czyli składniki niezbędne w rozwoju roślin. (Dulac i in. 1996; Markaki i in. 2003). 
http://dx.doi.org/10.4319/lo.2003.48.4.1557

Piaski pustynne są bardzo poważnym dostawcą żelaza do oceanówAtmosfera jest prawdopodobnie największym źródłem żelaza dostarczanego do oceanów i pochodzi ono głównie z powodowanej wiatrem erozji gleb, na wskutek której powstaje pył. Pochodzi on głównie z pustynnych rejonów suchych i półsuchych, większość z nich znajduje się w szerokościach umiarkowanych półkuli pn. Ilość pyłu dostarczanego przez pustynie zależy od opadów deszczu i od siły wiatru. 

Żelazo obecne w pyle nie jest jednak biodostępne
W organizmie człowieka znajduje się 4-5 gramów żelaza. Większa część tej ilości związana jest we krwi głównie pod postacią hemoglobiny. W mięśniach natomiast żelazo wchodzi w skład mioglobiny, czerwonego barwnika mięśni, który odpowiada za przenoszenie tlenu wewnątrz komórki. Żelazo stanowi bezcenny mikroelement niezbędny do prawidłowego wzrostu i rozwoju organizmu.
http://biotechnologia.pl/farmacja/artykuly/biodostepnosc-zelaza-niemozliwe-staje-sie-mozliwe,15300

Żelazo w żywności jest obecne w dwóch formach:
  • żelazo hemowe – występuje wyłącznie w produktach pochodzenia zwierzęcego (mięso, drób, ryby, owoce morza), jego absorpcja z przewodu pokarmowego wynosi średnio 20% (10–40%),
  • żelazo niehemowe – występuje w niektórych produktach pochodzenia roślinnego, jego absorpcja z przewodu pokarmowego jest znacznie niższa i wynosi 3–8%O kolorze czerwonym informują także media, cytuje:
"Saharyjski pył dotarł do Europy. "Czerwona chmura" ogarnęła Grecję
https://www.radiozet.pl/Podroze-Radia-ZET/Saharyjski-pyl-dotarl-do-Europy.-Czerwona-chmura-ogarnela-Grecje https://tvnmeteo.tvn24.pl/informacje-pogoda/swiat,27/pyl-saharyjski-dotarl-do-europy-niebo-zaplonelo-nad-grecja,255805,1,0.html

Oprócz pyłu saharyjskiego o tej porze roku zaczyna się pylenie niektórych roślin (np. sosen) niewykluczone, że te pyły się łączą - na samochodzie jest więcej niż jeden rodzaj pyłu.
https://mamotoja.pl//pub/mtj/kalendarz_pylenia.jpgPylenie sosny


Podsumowując:
Źółtawo-czerwonawy ferromagnetyczny afrykański pył jest zjawiskiem normalnym. Dostaje się do Europy z wiatrem, a pochodzi z erozji bogatej w związki żelaza saharyjskiej gleby.Warto zauważyć, że 0,008% zawartość żelaza wystarcza aby dany materiał mógł być przyciągany przez magnes. Poniżej przykład płatków kukurydzianych, które na 100 gram produktu zawierają tylko 8 miligramów żelaza.

Komentarze

  1. i co? Przez 9 miesięcy "zdebunkowaliście" jakiś gównofilmik z YT? xD

    OdpowiedzUsuń
  2. Valuable information. Fortunate me I discovered your website by accident, and I'm surprised why this coincidence did not
    happened earlier! I bookmarked it.

    OdpowiedzUsuń

Prześlij komentarz

Popularne posty z tego bloga

Jak sprawdzić czy pulsoksymetr działa dobrze? Ile warty jest tani pulsoksymetr? Jak przetestować pulsoksymetr? Co o stanie zdrowia może powiedzieć zaawansowany pulsoksymetr rysujący wykres pracy serca (falę tętna)?

Czy warto czyścić nos aspiratorem typu katarek? Czy oczyszczanie nosa przez aspiracje chroni przed zapaleniem uszu?