Chemtrials z samolotów? Czy pył z sahary sirocco? Dlaczego pył jest ferromagnetykiem?

Żółty pył pokrył samochody. Niebo żółtawe, a w niektórych miejscach czerwonawe. Takie zjawiska obserwowano w Polsce w kwietniu 2018 roku. Co ciekawe pył ten jest przyciągany przez magnes.Czy może być inne wytłumaczenie niż to, że jest to pył zawierający metale ciężkie rozsiewany z samolotów? Zobaczmy.

Jeśli pył jest przyciągany to musi być ferromagnetykiem więc to prawdopodobnie związki żelaza, ew. kobaltu lub niklu. Tu lista możliwości krótka.
Z powyższej listy tylko kobalt jest metalem ciężkim. https://pl.wikipedia.org/wiki/Metale_ci%C4%99%C5%BCkie

Pył pochodzi z Sahary. To Sirocco czyli suchy i gorący wiatr wiejący w basenie Morza Śródziemnego (głównie Półwysep Apeniński, Sycylia, Sardynia, Korsyka i Malta). Wieje najczęściej na wiosnę, choć niekiedy występuje zimą powodując opady czerwonego śniegu.
https://pl.wikipedia.org/wiki/Sirocco

Czerwony kolor gleba zawdzięcza dużej domieszce związków żelaza. Pył z Sahary to wynik erozji gleby powodowanej wiatrem. To właśnie przez tlenki żelaza ma swój charakterystyczny żółty a nawet nieco pomarańczowy kolor. 
Zawartość żelaza w pyle dochodzi do 5%. Poniżej analiza pyłu jaki pojawił się jesienią w Hiszpanii
https://www.atmos-chem-phys-discuss.net/acp-2018-211/acp-2018-211.pdf

Wypadanie pyłu pustynnego z atmosfery dostarcza ekosystemom Morza Śródziemnego, Atlantyku i nie tylko... składników odżywczych. Wraz z pyłem podróżują bowiem związki azotu, żelaza i fosforu, czyli składniki niezbędne w rozwoju roślin. (Dulac i in. 1996; Markaki i in. 2003). 
http://dx.doi.org/10.4319/lo.2003.48.4.1557

Piaski pustynne są bardzo poważnym dostawcą żelaza do oceanówAtmosfera jest prawdopodobnie największym źródłem żelaza dostarczanego do oceanów i pochodzi ono głównie z powodowanej wiatrem erozji gleb, na wskutek której powstaje pył. Pochodzi on głównie z pustynnych rejonów suchych i półsuchych, większość z nich znajduje się w szerokościach umiarkowanych półkuli pn. Ilość pyłu dostarczanego przez pustynie zależy od opadów deszczu i od siły wiatru. 

Żelazo obecne w pyle nie jest jednak biodostępne
W organizmie człowieka znajduje się 4-5 gramów żelaza. Większa część tej ilości związana jest we krwi głównie pod postacią hemoglobiny. W mięśniach natomiast żelazo wchodzi w skład mioglobiny, czerwonego barwnika mięśni, który odpowiada za przenoszenie tlenu wewnątrz komórki. Żelazo stanowi bezcenny mikroelement niezbędny do prawidłowego wzrostu i rozwoju organizmu.
http://biotechnologia.pl/farmacja/artykuly/biodostepnosc-zelaza-niemozliwe-staje-sie-mozliwe,15300

Żelazo w żywności jest obecne w dwóch formach:
  • żelazo hemowe – występuje wyłącznie w produktach pochodzenia zwierzęcego (mięso, drób, ryby, owoce morza), jego absorpcja z przewodu pokarmowego wynosi średnio 20% (10–40%),
  • żelazo niehemowe – występuje w niektórych produktach pochodzenia roślinnego, jego absorpcja z przewodu pokarmowego jest znacznie niższa i wynosi 3–8%O kolorze czerwonym informują także media, cytuje:
"Saharyjski pył dotarł do Europy. "Czerwona chmura" ogarnęła Grecję
https://www.radiozet.pl/Podroze-Radia-ZET/Saharyjski-pyl-dotarl-do-Europy.-Czerwona-chmura-ogarnela-Grecje https://tvnmeteo.tvn24.pl/informacje-pogoda/swiat,27/pyl-saharyjski-dotarl-do-europy-niebo-zaplonelo-nad-grecja,255805,1,0.html

Oprócz pyłu saharyjskiego o tej porze roku zaczyna się pylenie niektórych roślin (np. sosen) niewykluczone, że te pyły się łączą - na samochodzie jest więcej niż jeden rodzaj pyłu.
https://mamotoja.pl//pub/mtj/kalendarz_pylenia.jpgPylenie sosny


Podsumowując:
Źółtawo-czerwonawy ferromagnetyczny afrykański pył jest zjawiskiem normalnym. Dostaje się do Europy z wiatrem, a pochodzi z erozji bogatej w związki żelaza saharyjskiej gleby.Warto zauważyć, że 0,008% zawartość żelaza wystarcza aby dany materiał mógł być przyciągany przez magnes. Poniżej przykład płatków kukurydzianych, które na 100 gram produktu zawierają tylko 8 miligramów żelaza.

Komentarze

  1. i co? Przez 9 miesięcy "zdebunkowaliście" jakiś gównofilmik z YT? xD

    OdpowiedzUsuń
  2. Valuable information. Fortunate me I discovered your website by accident, and I'm surprised why this coincidence did not
    happened earlier! I bookmarked it.

    OdpowiedzUsuń

Prześlij komentarz

Popularne posty z tego bloga

Jak sprawdzić czy pulsoksymetr działa dobrze? Ile warty jest tani pulsoksymetr? Jak przetestować pulsoksymetr? Co o stanie zdrowia może powiedzieć zaawansowany pulsoksymetr rysujący wykres pracy serca (falę tętna)?

Czy warto czyścić nos aspiratorem typu katarek? Czy oczyszczanie nosa przez aspiracje chroni przed zapaleniem uszu?

Czy zawartość pomidorów w ketchupie jest ważna? czy to tylko marketingowa ściema?