Jak naprawdę wyglądałyby kosmiczne bitwy? Kosmiczna broń? Wybuchy? Pościgi z gwałtownymi manewrami?

Filmowe wybuchy w postaci kuli ognia i głośnego dźwięku to bzdura.

Czy będą wybuchy?
W kosmosie nie ma dźwięku więc tego elementu wybuchu nie będzie. Nie będzie też kul ognia i fal uderzeniowych. Gdyż tylko dzięki atmosferze wybuchy są groźne bo pojawiają się niszczycielskie fale uderzeniowe przy wybuchach (gwałtowne rozgrzanie powietrza, rozszerzenie z prędkością dźwięki, tworzy olbrzymie ciśnienie stąd kule ognia)
W kosmosie wybuchy będą nie bardzo groźnymi dla otoczeniami mało zauważalnymi błyskami światła. Chyba, że bomby jądrowe - te emitują promieniowanie jonizujące mogące z bliska stopić metal, mogą tęż spowodować chorobę popromienną u pasażerów ale tylko tych w bezpośredniej ekspozycji.
Dlatego walki tego typu będą musiały wyglądać nieco inaczej, jeśli ma to być tradycyjne dziurawienie to będzie to droga zabawa i będzie też wymagać sporej bliskości aby takiemu pociskowi nie skończyło się paliwo wskutek wykonywania wielu manewrów. jeśli np. dany obiekt zmienia położenie już po ich wystrzeleniu. Dlatego prawdopodobnie większą rolę będzie odgrywać broń laserowa.


Jak naprawdę wyglądają kosmiczne loty? Czy będą możliwe pościgi z gwałtownymi manewrami?
Najdroższe jest wystartowanie z planety - rakieta Saturn V spalała 120ton paliwa aby wznieść się na orbitę ziemską i potem 45 ton aby dolecieć do księżyca.
Wszelkie manewry w kosmosie kosztuje sporo paliwa, hamowanie też. Natomiast jak już się jest rozpędzonym to leci się za darmo. Silniki można wyłączyć:) 
Niestety nie poruszamy się w liniach prostych tylko po orbitach okolicznych planet dlatego ich ułożenie będzie niezmiennie ważne.Koszty korygowania ruchu aby był linią prostą są zbyt wysokie aby to było opłacalne. Dlatego najoptymalniej byłoby skakanie z orbity na orbitę, a to już wymaga czasu, planowania i dokładnego wstrzelenia się w okazyjne okienko.


Źródła, inspiracje:
The Physics of Space Battles - How scientifically accurate is your favorite sci-fi space battle?

Prędkość dźwięku

Komentarze

Popularne posty z tego bloga

Jak sprawdzić czy pulsoksymetr działa dobrze? Ile warty jest tani pulsoksymetr? Jak przetestować pulsoksymetr? Co o stanie zdrowia może powiedzieć zaawansowany pulsoksymetr rysujący wykres pracy serca (falę tętna)?

Czy warto czyścić nos aspiratorem typu katarek? Czy oczyszczanie nosa przez aspiracje chroni przed zapaleniem uszu?

Czy zawartość pomidorów w ketchupie jest ważna? czy to tylko marketingowa ściema?