Jak sprawdzić czy pulsoksymetr działa dobrze? Ile warty jest tani pulsoksymetr? Jak przetestować pulsoksymetr? Co o stanie zdrowia może powiedzieć zaawansowany pulsoksymetr rysujący wykres pracy serca (falę tętna)?

Z poniższego artykułu dowiesz się:
 1. Czy dobry pulsoksymetr musi kosztować dużo?
 2. Pulsoksymetr za darmo? - Możesz go mieć i nawet o tym nie wiesz!
 3. Jaki pulsoksymetr warto kupić? Ile wart jest tani pulsoksymetr?
 4. Jak działa pulsoksymetr?
 5. Jak powinno się korzystać z pulsoksymetru napalcowego?
 6. Jak sprawdzić czy pulsoksymetr działa dobrze - jak go przetestować?
 7. Jakie inne funkcje poza saturacją może mieć pulsoksymetr?
Pulsoksymetr jest polecany jako niezbędne wyposażenie apteczki na wypadek nawet łagodnego przejścia Covid-19. Umożliwia oszacowanie czy odczuwane duszności to realne zagrożenie, a może tylko atak paniki. Jeśli wskazania spadną do niebezpiecznej granicy - wzywamy karetkę. Obecnie utrzymująca się dłużej saturacja < 95 przy innych istotnych objawach może być wystarczającym powodem do hospitalizacji. Utrzymujące się < 90 nie powinno budzić wątpliwości.
Pulsoksymetr i termometr to podstawa domowej apteczki przy Covid-19.
Niedotlenienie to bardzo poważny stan w którym sami możemy nie być w stanie sobie pomóc, dlatego tak ważne jest zauważenie w porę problemu, zwłaszcza jeśli jesteśmy zdani tylko na siebie. Świetnie problem pokazuje poniższy film ilustrujący zasadę obowiązującą w samolotach w razie awarii, że najpierw maskę zakładamy sobie, dopiero potem dzieciom. Mózg przy niedotlenieniu może przestać działać i nawet jeśli będziemy przytomni to nie będziemy w stanie racjonalnie działać. 
Wiele chorób układu oddechowego może powodować spadek SpO2 we krwi. Istnieją również inne przyczyny spadku, jak np. nieprawidłowe funkcjonowanie organizmu, operacje chirurgiczne lub urazy spowodowane niektórymi badaniami lekarskimi mogą prowadzić do trudności zaopatrzenia organizmu w tlen. Objawami spadku SpO2 we krwi są zawroty głowy, impotencja, wymioty, itd. Poważniejsze objawy mogą stanowić zagrożenie dla życia ludzkiego. 
 

1. Czy dobry pulsoksymetr musi kosztować dużo?

Nie. 
Konstrukcja pulsoksymetru jest bardzo prosta. Większość urządzeń kosztujących nawet 10-15zł jest równie dobra jak te kilka razy droższe. Najczęściej jest to nawet fizycznie ten sam sprzęt - kwestia obudowy, pakowania, marki oraz oczywiście certyfikatu. 
Obecnie cena tych sprzętów ulega dużej spekulacji. Podobnie jak ceny jednorazowych maseczek chirurgicznej przed pandemią to było kilka złotych za 100 sztuk, w szczycie zapotrzebowania hurtownicy tak wywindowali ceny, że za 100zł kupowało się kilka sztuk. Analogicznie jest z pulsoksymetrami - potrafią kosztować około 100-200zł chociaż w innych krajach kupimy taki sam sprzęt po kilkanaście góra kilkadziesiąt złotych. Nasz rynek zalewany jest sprzętem nietestowanym, bez certyfikatów, który może nie spełniać odpowiednich wymagań jakościowych. Nie znaczy jednak, że każdy jeden bez certyfikatu będzie zły - to można akurat sprawdzić :)

Markowe pulsoksymetry zaczynają się już od około 400-700 zł (np. Riester, iHealth AIR Smart PO3M) ale w warunkach domowych lepiej nie zmierzy. W najbardziej profesjonalnym sprzęcie sam czujnik (na kablu, wymienny) może kosztować 2 tysiące zł. 
Oczywiście z faktu, że nawet najtańsze pulsoksymetry działają tak samo dobrze jak te droższe nie wynika, że te droższe działają świetnie. Niestety jest z tym problem i o tym jest ten wpis. Większość pulsoksymetrów potrafi działać dobrze tylko w odpowiednich warunkach.
Wg. badań z przed 4 lat (https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/27089002/) wiele tanich pulsoksymetrów wykazuje bardzo niedokładne odczyty dlatego zachęcamy do posiadania przynajmniej dwóch i przeprowadzania pomiarów w sposób opisany w dalszej części tego artykułu. 


2. Pulsoksymetr za darmo? - Możesz go mieć i nawet o tym nie wiesz!

Warto wspomnieć, że jeśli jesteś posiadaczem telefonu firmy Samsung to już prawdopodobnie masz pulsoksymetr. Wystarczy uruchomić aplikację "Samsung Health" (zwykle już ją masz zainstalowaną) i zmierzyć poziom stresu. Działa na telefonach Samsung z serii s6, s7, s9, s9+, s10 i być może też innych (ale w s20 już nie).   
Natomiast z pomocą aplikacji "My BP Lab" za pomocą telefonu nie tylko zmierzymy puls, saturacje, ale także zmierzymy ciśnienie tętnicze! Więcej na ten temat
Wiele tanich ale i droższych zegarków, opasek (smartwatch) współpracujących z telefonem również ma taką funkcję (np. Samsung Galaxy Watch 3, Honor Band 5, Amazfit Band 5, Apple Watch series 6, Garmin Venu, Garmin Forerunner 245, Garmin Fenix, HUAWEI Watch GT 2 Pro Classic)
Niestety najpopularniejsze jak np. seria miband jak na razie (miband 5 jest najnowszy) tego nie ma (mimo zapowiedzi, że będzie mieć).

Czy można dostać pulsoksymetr za darmo?
Polski rząd prowadzi program dostarczania pulsoksymetrów za pomocą poczty polskiej chorym - wystarczy zgłosić się przez oficjalną infolinie 22 25 00 115 lub napisać więcej informacji pod https://www.gov.pl/web/koronawirus/kontakt

3. Jaki pulsoksymetr warto kupić? Ile wart jest tani pulsoksymetr?

Niezależnie od ceny każdy jest dobry o ile podaje sensowne wyniki, czyli warto go przetestować
Oznaczenie wyrób medyczny to tylko marketing - nazwa producenta, zwykle sprzęt bez certyfikatu nie może być nazywany urządzeniem medycznym. Wszystkie tańsze pulsoksymetry to  w praktyce ta sama kategoria i zasada działania niezależnie czy kosztuje 10zł czy 200zł (przy obecnej spekulacji - końcówka 2020 roku).
Dopłacamy niestety nie tylko za powtarzalność - stabilność działania, a raczej dodatkowe funkcje jak alarm, wygląd, opakowanie, szybkość i wygodę (lepiej wyprofilowane, nie zsuwające się z palca), wyświetlacz, który jednak niezależnie czy jest to TFT, LCD czy OLED jest prawie zawsze wystarczająco czytelny.  Jednak to co najważniejsze czyli pomiar saturacji i pulsu powinien działać prawidłowo w każdym. Oczywiście czym gorzej wykonany pulsoksymetr np. gorzej wyprofilowany tym potrzebuje lepszych warunków i więcej czasu do prawidłowego pomiaru. Warto używać 2-3, zmieniać ręce, palce (najdłuższy palec często jest najlepszy) i bardziej patrzeć na te najwyższe pomiary bo te są bliższe prawdy w przypadku tych tańszych urządzeń. Niezwykle ważne jest przestrzeganie pewnych reguł podczas pomiaru pulsoksymetrem jak odpowiednie światło, czystość palca, wilgotność, stabilność ręki itd. więcej na temat jak powinno się mierzyć tutaj.
Oczywiście najlepiej byłoby kupić markowy sprzęt z europejskiej dystrybucji do tego najlepiej znanej firmy i koniecznie z certyfikatem CE 0483, CE 0123 czy CE 0197. Obecnie jednak jest to niezwykle trudne. 
Co ciekawe nawet najtańsze sprowadzane z chin pulsoksymetry (te poniżej <20zł) mają dołączone karteczki z certyfikatem i to z pieczątką, na pudełkach znajdziemy nazwę znanej marki, zwykle minimalnie przekręconą, oznaczenie CE oraz ISO 13485, a w pudełku znajdziemy polską instrukcję niekoniecznie do kupionego pulsoksymetru, bo cóż kosztuje włożenie wydrukowanej karteczki producenta, który pewnie od lat podrabiał już nie jeden produkt:) Co oczywiście nie znaczy, że taki produkt nie ma prawa działać. Inna kwestia czy jest wart zaufania, czy nadaje się na prezent;) Dlatego pomocniczo, jeśli mamy kilka takich sprzętów i używamy ich po przetestowaniu według wskazówek z tej strony to jak najbardziej mają sens. Jeśli jednak zapłacimy 100 czy 200zł to sama cena nie daje gwarancji, że nie kupimy sprzętu, który ten sam ale w innym miejscu sprzedawany jest za 10-15zł.

4. Jak działa pulsoksymetr? 

Pulsoksymetr służy do kontroli saturacji z dokładnością +\-1%, celem działania jest pokazywanie w sposób powtarzalny i ciągły stanu faktycznego nasycenia hemoglobiny - SpO2 (poziomu saturacji krwi tlenem - czyli jaki procent hemoglobiny jest związana z tlenem - jest utlenowana).
Jak działa? Pulsoksymetr po prostu mierzy kolor palca:). Dokładniej mówiąc kolor krwi -  im bardziej ta jest czerwona czyli jaśniejsza tym więcej ma tlenu. Jeszcze głębiej wchodząc w szczegóły chodzi o czerwony barwnik krwi - hemoglobinę, która łącząc się z tlenem tworzy hemoglobinie utlenowaną - która pochłania w sporym stopniu promieniowanie podczerwone, natomiast hemoglobina nie natleniona - odltenowana - czerwone.  Pulsoksymetr z jednej strony emituje te dwa rodzaje światła – czerwone i podczerwone, które po przejściu przez naczynie krwionośne trafia na czujniki, które mierzą ile danego rodzaju promieniowania zostało pochłonięte (zaabsorbowane) przez tkankę i na tej podstawie podaje, jaki procent całej hemoglobiny stanowi odmiana utlenowana. Wynik w skrócie zapisuje się jako SpO2.
Czyli chodzi o wykorzystywanie zasady spektrofotometrii transmisyjnej - emitowane promieniowanie jest w pewnym stopniu pochłaniane przez krew znajdującą się w naczyniach krwionośnych i można zmierzyć jak wiele promieniowania zostało pochłonięte. 
Jeśli to jest niejasne, to można nieco uprościć: Pulsoksymetr w celu zmierzenia koloru krwi - nasycenia czerwieni, świeci przez palec światłem czerwonej i podczerwonej diody, a światło to przechodząc przez palec wpada na fotoczujnik znajdujący się po drugiej stronie, który to czujnik zalicza światło i stąd wynik.
Dlatego też światło zewnętrzne, każde zabrudzenie, lakier paznokcia, nierówne położenie, zasinienie palca przez temperaturę czy ucisk etc. zaburzają pomiar. Fotodetektor ma za zadanie zmierzyć powracający sygnał. Mierzony sygnał jest złożony z dwóch składowych: stałej i zmiennej (tzw. pulsującej). To właśnie ta składowa opisuje absorbancję pulsującej krwi tętniczej  i na podstawie tej wartości oznacza się wysycenie tlenem hemoglobiny krwi tętniczej. 
Wynik badania przedstawiony jest w procentach. Prezentuje on ilość hemoglobiny wysyconej tlenem, czyli oksyhemoglobiny.

Pulsoksymetr jest więc bardzo prostym urządzeniem i bardzo łatwo jest go zmylić. Może pokazać absurdalne wyniki np. typu 60-70% na zimnym palcu, brudnym, uszkodzonym/polakierowanym paznokciu czy po prostu jeśli ruszmy palcem czy krzywo go włożymy, lub nie do końca dopchniemy itd. etc.

5. Jak powinno się korzystać z pulsoksymetru napalcowego? 

Warto zajrzeć do instrukcji. Palec wskazujący musi być głęboko wsunięty, bez żadnego oporu. Musi spoczywać na sensorze nieruchomo i idealnie go przykrywać. Nie może być też dociśnięty ani za mocno, ani za słabo. 
Czujnik schowany jest pod taflą szkła i nie bardzo jest wyczuwalny pod palcem - należy zwrócić uwagę aby mierzony palec miał ten czujnik możliwie blisko środka i aby nie był do czujnika zbyt dociskany.
Nawet niewielki ruch palca może zafałszować wynik. Także silniejsze światło zewnętrzne ma wpływ na wynik - nie powinno się mierzyć na np. silnym słońcu. Niektórzy zalecają dokonywać pomiaru w ciemności.
Poważną przeszkodę stanowią zmarznięte dłonie - warto rozgrzać dłonie ciepłą wodą w celu pobudzenia krążenia. Siny z zimna palec zaniży wynik do nierealnych wartości.  
Nie poleca się zakładania pulsoksymetru na to samo ramię co ciśnieniomierza, cewnika lub linii infuzyjnej. Jeśli palec był mokry lub jakoś weszła wilgoć wewnątrz urządzenia pomiar również będzie zafałszowany. Pulsoksymetr wskaże błędne wartości także jeśli pacjent ma pewne schorzenia lub chociażby za grube palce, obrzęknięte, słabe tętno, anemie, pulsacje żylną, niskie stężenie hemoglobiny, ma w krwi,  dysfunkcyjne wartości hemoglobiny, barwniki wewnątrznaczyniowe, karboksyhemoglobine, methemoglobine itd. etc. 
Żadna tętnica nie powinna być uciśnięta podczas pomiaru (np. mankietem ciśnieniomierza) 

Ważne!
Pomiar powinien trwać nawet kilka minut (absolutnie minimum aby pulsometr mógł wskazać cokolwiek to kilkanaście sekund). Warto sprawdzać kilka razy kilkoma różnymi bo łatwo do pomiarów może wkraść się błąd, np. poprzez krzywo przyłożony palec (czego możemy nie zauważyć). Wartość pomiaru najlepiej odczytać, gdy wykres falowy na ekranie jest wyrównany - wtedy mierzona wartość jest optymalna, a kształt fali w danym momencie jest standardowy. Jeśli pulsoksymetr nie rysuje fali to po prostu trzeba ciut dłużej poczekać na ustabilizowanie się parametrów (nawet powyżej minuty). Pomiar najlepiej przeprowadzać w warunkach podobnych jak przy mierzeniu ciśnienia. Czyli ręka leży nieruchomo, nie rozmawiamy, niczym nie ruszamy, spokojnie czekamy na wynik.

Czujnik pulsoksymetru można założyć nie tylko na palec ręki, ale także na palec stopy, małżowinę uszną, skrzydełko nosa, czoło. Pulsoksymetr nie może być stosowany w miejscach obrzęku lub podrażnienia. U noworodków czujnik umieszcza się na stopie lub nadgarstku (nie każdy pulsuksymetr umożliwia pomiar w innych miejscach niż palec!).
Tanie pulsoksymetry napalcowe zaprojektowane są pod palce dorosłej osoby. Czasem wyjątkiem może być kciuk i  najmniejszy palec - pozostałe palce powinny dawać ten sam wynik u dorosłego. Wyjątek jest tylko dlatego, że kształt tych palców i rozmiar może nie zawsze dobrze dolegać do danego typu czujnika pulsoksymetru w związku z tym jest ryzyko nieprawidłowego pomiaru.
Jeśli urządzenie używane jest bez przerwy, może pojawić się ból. Zaleca się, aby pulsoksymetr był używany na jednym palcu najwyżej przez 30 minut, zwłaszcza u pacjentów mających problemy z
mikrokrążeniem.

6. Jak sprawdzić czy pulsoksymetr działa dobrze - jak go przetestować? 

Najlepiej z innym pulsoksymetrem sprawdzić czy podaje podobne wyniki na odpowiednich palcach. Ale aby to miało sens warto dokładnie przeczytać o tym jak powinno się posługiwać danym pulsoksymetrem oraz znać ogólne zasady dokonywania pomiarów

Jeśli jednak nie mamy innego pulsoksymetru możemy zmierzyć ręcznie nasze tętno i porównać czy tętno mierzone jest prawidłowo. Można także uspokoić się aby po chwili mocniej pooddychać, poćwiczyć aby sprawdzić czy jest różnica w zmierzonym tętnie.
Jeśli przykładowo (czego nie polecamy) wstrzymamy oddech na minutę to saturacja po paru minutach powinna się obniżyć do poziomów blisko 90 aby dość szybko (kilkadziesiąt sekund) wrócić do poziomów rzędu 98-99. 
Można także spróbować zmierzyć zmarznięty palec - saturacja powinna być obniżona, aczkolwiek tutaj konieczne jest doprowadzenie do lekkiego zsinienia palca, a to już u nie każdego jest możliwe bez większego problemu.

Przez tego typu test można sprawdzić czy dane nie są losowe lub czy nie włączona jest np. opcja demo, która właśnie prezentuje losowe liczby niezależnie czy włożymy do pulsoksymetru palec czy długopis czy kawałek ręczniak papierowego;)


Czujnik w pulsoksymetrze powinien wyłączyć wskazania lub włączyć alarm za każdym razem gdy palca nie ma na sensorze, np. się lekko wysunął. Także jeśli pulsoksymetr pokazuje pomiar bez palca to coś jest nie tak.  
Tak jak z termometrami - warto mieć przynajmniej dwa różne urządzenia pomiarowe i mierzyć w różnych miejscach nie jeden raz. 
Problemem są sytuacje gdy posiadane pulsoksymetry wskazują duży rozstrzał wartości, brak powtarzalności, stabilności wyników. Wbrew pozorom to dość charakterystyczne zachowanie dla tej klasy urządzeń. Jeśli staramy się zachować wszystkie opisane na tej stronie sposoby aby pomiar był jak najlepszy i nic to nie pomaga warto zmienić sprzęt na inny model. 
Badania pulsoksymetrów z przed 4 lat potwierdzają problem z dużą niestabilnością pomiarów. Badano 6 modeli puloksymetrów i we wnioskach wskazano model Contec CMS50DL oraz Beijing Choice C20) jako godne polecenia. 
7. Jakie inne funkcje poza pomiarem saturacji może mieć pulsoksymetr?

Poza typowymi funkcjami jak alarm w razie spadku saturacji obserwacja pulsującej krwi i nawet sam pomiar tętna umożliwia mierzenie jeszcze kilku innych parametrów jak np. ciśnienie krwi, indeks perfuzji, a nawet może rysować częstotliwość pracy serca poprzez wykres tętna. Na podstawie tylko wykresu fali pulsu można wyznaczyć wiele parametrów mówiących o stanie układu tętnic i serca jak np. indeks pulsacji, stosunek objętości komory do aorty, zastawka aorty, dynamika komory, dynamika arterii i nie tylko. Dzięki tym parametrom i wiedzy na temat chorób pacjenta można zdalnie, całkowicie bezinwazyjnie wręcz diagnozować co właściwie się z pacjentem dzieje, podjąć decyzje o zastosowaniu odpowiednich leków, przewidzieć i zapobiec dalszemu pogorszeniu stanu itd. etc. Jeszcze więcej można dowiedzieć się z zestawienia wyżej opisanych parametrów jakie może mierzyć pulsoksymetr z analizą olbrzymiej bazy danych pacjentów, którzy cierpieli na różne choroby gdy jednocześnie mierzono im wszystkie te parametry. Nawet pozornie nie wydający się istotny indeks perfuzji, który wiele pulsoksymetrów wyświetla jako parametr PI % (jedna z najszybciej pojawiających się informacji na wyświetlaczu), może w połączeniu z innymi parametrami wskazywać na pewne bardzo konkretne problemy co w rozwijającej się telemedycynie jest nieocenione.

Ciśnienie krwi 
Jak pisałem wyżej, po odpowiedniej kalibracji pulsoksymetr z telefonu potrafi mierzyć nawet ciśnienie krwi! Tutaj więcej na ten temat. Kalibracja jest indywidualna i tak naprawdę mierzy odchylenie od normalnego poziomu niż prawdziwą wartość. Mimo jednak poglądowego znaczenia takiego pomiaru jest zaskakująco zbieżny z rzeczywistym pomiarem. Można wręcz rzecz, że wystarczający do określenia czy ciśnienie jest dużo / trochę za niskie czy dużo / trochę za wysokie. Aczkolwiek pomiar ten jest obarczony wieloma wadami - są schorzenia które mogą zafałszować pomiar, sam sposób mierzenia jest bardzo wrażliwy na sytuacje, oświetlenie, wilgoć, ruch itd. etc.

"Aby My BP Lab pokazało pełnię możliwości, aplikację trzeba skalibrować przy użyciu tradycyjnego ciśnieniomierza
Pierwszy pomiar testowy służy do wykrycia ciśnienia spoczynkowego, więc należy go wykonać w sytuacji niestresogennej i przed wypiciem kawy. Jest on punktem wyjścia do dalszych pomiarów.

Telefon sam w sobie potrafi jedynie wykryć skoki względem ciśnienia spoczynkowego i wyświetlać procentowy wzrost lub spadek. Apka nie wyświetla jednak dokładnego ciśnienia skurczowego i rozkurczowego.
Aby to zmienić, należy dokonać kalibracji. Wygląda to tak, że trzeba zmierzyć sobie ciśnienie tradycyjnym ciśnieniomierzem, a następnie telefonem i wpisać w aplikacji wynik pomiaru. Jest to proces jednorazowy; od tej pory Galaxy S9 ma wyliczać dokładne ciśnienie na podstawie wzrostów i spadków względem ciśnienia spoczynkowego.
Sposób dokonywania pomiarów sprawia, że wszystko uzależnione jest od wstępnej kalibracji. Jeśli zostanie wykonana niedokładnie lub użytkownik dozna akurat dużego skoku ciśnienia, wszystkie kolejne wyniki będą przekłamane."

https://komorkomania.pl/35753,samsung-galaxy-s9-cisnienie-krwi-test


Indeks perfuzji (PI)
Indeks perfuzji obwodowej (PI, perfusion index) możemy określić jako stosunek pomiędzy zakresem pochłaniania fali świetlnej odpowiedniej długości (podczerwonej/czerwonej) przez przepływ pulsacyjny krwi krążącej (tętniczy) a niepulsacyjnym (żylny, włośniczkowy, tkankowy) i wyraża się go w postaci liczbowej (Kowalczyk, 2013; Lima, 2002). Przepływ tkankowy, który nie wystarcza do właściwego utlenowania komórek może w konsekwencji doprowadzić do niewydolności narządów. Dzięki nowoczesnemu monitorowaniu możemy wcześnie wykrywać wszelkie zaburzenia i odpowiednio sprawnie i szybko wprowadzić odpowiednie postępowanie. Jeszcze przez nieodwracalnymi zmianami.
Do tego celu można wykorzystać PI."
http://intensywnaterapia.com/indeks-perfuzji-pi-mozliwosci-nowoczesnej-pulsoksymetrii/


Częstotliwość pracy serca czyli wykres fali tętna
Analiza fali tętna (w skrócie PWA - Pulse Wave Analysis) jest rekomendowana przez Europejskie Towarzystwo Nadciśnienia Tętniczego (EHS) dla takich jednostek chorobowych, jak
- nadciśnienie tętnicze,
- niewydolność układu krążenia,
- nadczynność tarczycy i inne.
Dzięki tej analizie można ocenić stopień elastyczności naczyń krwionośnych, a zwłaszcza aorty, co ma duże znaczenie u osób chorujących na nadciśnienie tętnicze.

"W Zakładzie Fizyki Medycznej Wydziału Fizyki UAM powstał program komputerowy zwiększający rozdzielczość sygnałową fali tętna badanego pulsoksymetrem Dzięki temu programowi możliwa jest dokładniejsza analiza fali tętna.


Rysunek powyższy przedstawia wykresy fali tętna zarejestrowane pulsoksymetrem
(a) - przed analizą zwiększającą rozdzielczość
(b) - po zwiększeniu rozdzielczości sygnałowej przy pomocy programu opracowanego w Zakładzie Fizyki Medycznej WF UAM.

Ocena wielkości parametrów uzyskanych przy użyciu programu CARDIO SCAN dostarcza informacji nie tylko o pulsie, ale także o stanie układu tętnic i serca monitorowanego pacjenta i staje się bardzo pomocna w diagnostyce chorób układu krążenia.

Na podstawie wykresów pulsu można odczytać takie parametry jak
"Stosunek objętości komory do aorty.
Wskaźnik obliczany jako stosunek pola powierzchni pod falą pulsu generowaną przez lewą komorę serca do momentu zamknięcia zastawki aorty do pola powierzchni fali pulsu odpowiedzialnej za rozszerzającą się i kurczącą aortę. Informuje o podatności aorty na zmiany ciśnienia krwi wywołane skurczem lewej komory.
Zastawka aorty.
Wskaźnik obliczany jako stosunek wartości fali pulsu w momencie zamykania zastawki aorty do maksymalnej amplitudy fali pulsu lewej komory.
Indeks pulsacji
Wskaźnik obliczany podobnie jak w badaniu Dopplera czyli stosunek różnicy maksimum-minimum amplitudy fali pulsu lewej komory do wartości średniej fali pulsu pojedynczej ewolucji serca.
Dynamika komory
Wskaźnik będący stosunkiem prędkości narastania i spadku fali pulsu lewej komory. Informuje o dynamice procesu tłoczenia krwi przez lewą komorę do aorty oraz podatności aorty na zmiany ciśnienia podczas skurczu lewej komory.
Dynamika arterii
Wskaźnik będący sumą amplitud fali pulsu poniżej i powyżej wartości średniej. Informuje o elastyczności i podatności układu krwionośnego na drodze komora-palec."
Więcej
http://monte.info.pl/pulsoksymetr.html


W przypadku pomiarów przeprowadzonych w spoczynku w pozycji poziomej z ręką umieszczoną poziomo wzdłuż ciała i powtarzających się odchyleń od normy więcej niż trzech wskaźników, należy zwrócić się do lekarza celem potwierdzenia ewentualnych nieprawidłowości w standardowym procesie diagnostycznym .

Pozostaje życzyć zdrowia.

Jeśli jednak mamy problemy z oddychaniem lub chcemy się przygotować na ewentualne problemu to warto poczytać o pewnych ćwiczeniach wspomagających oddech oraz technikach prawidłowego, najbardziej efektywnego oddychania:
https://www.mp.pl/pacjent/rehabilitacja/rehabilitacja-medyczna/234717,cwiczenia-oddechowe-do-samodzielnego-wykonywania
https://www.medonet.pl/koronawirus/poradnik,jakie-techniki-oddechowe-stosowac-w-dobie-koronawirusa--pytamy-lekarza,artykul,92662278.html
https://www.youtube.com/watch?v=WiU-QGj9Hbk&feature=youtu.be


Komentarze

 1. Technologia oksymetrii jest tak prosta, że myślę, że najtańszy w zupełności wystarczy do domu. Błąd pomiarowy nawet na medycznej klasy pulsoksymetrach jest taki, że w schorzeniach, w których dokładne monitorowanie poziomu nasycenia krwi tlenem jest istotny, zakłada się cewnik do pomiaru bezpośredniego

  OdpowiedzUsuń
 2. Przychodnie i różne placówki medyczne muszą zaopatrywać się w takie produkty i wiem, że najczęściej są to oczywiście sprzęty medyczne. Szukać możecie ich np. na stronie Medwil . Jest to hurtownia, z której na pewno będziecie mogli sobie skorzystać.

  OdpowiedzUsuń

Prześlij komentarz

Popularne posty z tego bloga

Czy warto czyścić nos aspiratorem typu katarek? Czy oczyszczanie nosa przez aspiracje chroni przed zapaleniem uszu?

Czy zawartość pomidorów w ketchupie jest ważna? czy to tylko marketingowa ściema?